Az úszómedence ideális kiegészítője a kertnek, sokoldalúságot és eleganciát kölcsönöz neki. Ezért nem ritka, hogy egyesek szeretnének egyet építeni a házukba, hogy a nyári estéken élvezhessék, és – miért ne – összejöveteleket tartsanak a kertben.
Hogyan építsünk medencét?
A nyár és a jó idő beköszöntével sokan gondolkodnak otthonuk felújításán és szabadidős célú átalakításán. Ha például elég helyünk van egy otthoni úszómedence építéséhez, akkor már ébredés után csobbanhatunk egyet.
A premiummedence.hu szépen leírja a medenceépítés lépéseit, mi ebben a cikkben szintén megmutatjuk, hogyan lehet házilag építeni egy medencét, valamint válaszolunk az esetleges kezdeti kérdésekre is, például arra, hogy milyen anyagokat válasszunk. Otthoni körülmények között nem tudjuk reprodukálni a korszerű építési és alkalmazási technikákat, de bátran megpróbálkozhatunk a házilagos módszerrel.
Az első lépések
Ahhoz, hogy megtudjuk, milyen költségvetésre van szükségünk egy saját készítésű medence építéséhez, különböző tényezőket kell figyelembe vennünk, például a földterület jellemzőit, ahol építeni szeretnénk. Valójában a telek mérete meghatározza a medence négyzetméterben kifejezett felületét, bár természetesen ez a mi ízlésünktől és preferenciánktól is függ.
Ezért mielőtt lépésről lépésre házi készítésű medencét építenénk, tisztában kell lennünk azzal, hogy milyen méretekkel szeretnénk, hogy rendelkezzen. A mélységet könnyebben meg lehet választani, de ne felejtsük, hogy a kapacitás befolyásolja a költségeket. Nem mindegy, hogy a medence mérete 5×3 vagy 10×5 méter között van, és a mélysége 1 vagy 1,70 méter.
Mielőtt elkezdnénk az építkezést, ki kell választanunk a kívánt formát, a méretet, a mélységet, a színt, a víz- és áramszűrő rendszert és természetesen a használni kívánt anyagot. Ez utóbbi esetben ajánlott betont használni, így tovább tart.
- Méret: Nagy az úszáshoz, kicsi a csobbanáshoz stb.
- Mélység: Attól függ, hogy ki fogja használni, és mit várunk tőle.
- Szűrőrendszer: Milyen rendszert szeretnénk használni? Ezt világosan kell látnunk.
- Elektromosság: Meg kell néznünk, hogy szükségünk van-e elektromos rendszerre reflektorokkal.
- Építőanyag: Itt feltételezzük, hogy betonból fogjuk elkészíteni.
Építési engedély és földmunkák
Először is építési engedélyre van szükség a helyi városházától, főleg, ha nagyobb medencét akarunk. Egy felfújható medencével ez megelőzhető. Építési engedélyt kell kérnünk, és be kell tartanunk az előírásokat.
Válasszuk ki a megfelelő helyet a medence telepítéséhez

Kép: premiummedence.hu
Ez a lépés rendkívül fontos, mivel az építkezés sikere ezen múlik. Ideális esetben a medencét olyan helyen kell elhelyezni a kertben, ahol a talaj sík és optimális az építés következő lépéseihez. Ehhez ki kell értékelni az adott tér méreteit. Azt a területet is ki kell választani a kertben, ahol a napfény a leghosszabb ideig tükröződik, és meg kell győződni arról, hogy a medence közelében nincsenek fák.
- Sík terep.
- Elég hely.
- Távol a fáktól.
- Jó tájolás és napfényhez való hozzáférés.
- Nem a ház mellett.
- Távol a kíváncsi szemektől.
Medence építés ajánló
Elindult az ecopool.hu medenceépítő oldal, amely Magyarországon elsőként kínálja a mozgatható és járható medencefedést, egyedülálló módon. Ez a modern megoldás lehetővé teszi, hogy a medence fenék függőleges mozgatásával a medencét gyorsan átalakítsuk terasszá. Amikor pedig fürdőzésre vágyunk, ugyanilyen gyorsan ismét vízzel teli medence áll rendelkezésünkre.
Vízvezeték, tisztítás és anyagok
Ne felejtsük el, hogy a vízvezeték-szerelési költségeket, valamint a vízkezelő rendszer telepítését is be kell számítani a költségvetésbe. Ezenkívül szükség lesz egy elektromos panelre is az egész tisztítási folyamat és a világítás működtetéséhez, ha lámpákat szerelnénk fel.
Az anyagok kiválasztása
Acél. Ez a megoldás nagyon gazdaságos, és készen is kapható, így könnyen összeszerelhető, viszont sok munkát igényel az egyes oldalakon hátramaradó rések lefedése. De ha a medence nem lesz túl nagy, ez az alternatíva tökéletes lesz.
- Poliészter: ez az anyag, akárcsak az acél, szintén nagyon gazdaságos és könnyen összeszerelhető. A medence alakja azonban egy darabból épül, így a szállítási költség némileg magas lesz.
- Beton: ez az anyag a legellenállóbb, de, mint már említettük, a beépítésével járó munka miatt ez a legdrágább.
Ha már eldöntöttük, hogy milyen anyagból építjük meg a medencét, meg kell fontolni, hogyan fogjuk kibélelni azt. Napjainkban a medencék felső burkolatához különböző anyagok állnak rendelkezésre, és ezek általában meglehetősen olcsók. Választhatunk PVC-t, csempét, rozsdamentes acélt vagy akár fát is. A leggazdaságosabb kétségtelenül a speciális medencefestékkel történő bevonás. A kérdés az: megéri-e egy kis pénzt megtakarítani, ha figyelembe vesszük, hogy mennyi munkába kerül majd minden nyáron a medence festése?
A vízhatlan réteg hozzáadása
Ezt a szempontot figyelembe kell venni, mert ha nem vízálló anyagból készült réteget helyezünk el, a víz átszűrődhet a betonon, vagy a talaj felszívhatja azt. Éppen ezért használhatunk víztaszító vagy vízálló adalékanyagot, amely pórusmentessé teszi a habarcsot, amellyel a falakat vakoljuk, és megakadályozza a víz átjutását. A rétegnek nem kell nagyon vastagnak lennie. A használt anyagtól függően kövessük az adagolási utasításokat.
Következtetések és megtakarítási terv
Mint láthattuk, a házi medenceépítés lépésről lépésre jelentős ráfordítással jár, függetlenül a felhasznált anyagoktól. Ráadásul a karbantartása is költséges, de ha középtávon tervezünk, mindig tudunk pénzt megtakarítani. Ha pedig túl nehéznek tartjuk az építkezést, akkor inkább forduljunk szakemberhez.
Közzététel dátuma: 2022. február 17.
Módosítás dátuma: 2022. április 10.